Ben Kimim

Ben Kimim

İstanbul'da doğup Karagümrük-Fatih civarlarında büyüdüm.

Bu iki semt adamı manyak yapar.

 

Birinde racon kesilir diğerinde fetva verilir. Ben tam sınırdaki Yavuzselim Malta arasında çoğunlukla racon kesilen tarafta misket oynadım. Meslek lisesinde torna tesviyede demir yontarken kendimi Edebiyat Fakültesinde Türkoloji okurken buldum. Sonrasında bir miktar işletmeye takılmışlığım olsa da size yalan mı söyleyeceğim, bunun askerlik süremi uzatmak için ayak oyunlarından ibaret olduğunu itiraf etmem gerek.

 

Öğrencilik yıllarımda çocuk bakıcılığı, trikotaj makinelerinde işçilik, taksi şoförlüğü, akvaryum balığı üreticiliği (Gülmeyin çok iyi para kazandım o dönem), tekstil fabrikasında kalite kontrol elemanlığı, banka şubelerine nevresim pazarlama, kapı kapı tencere satma gibi birçok abuk iş yaptıktan sonra baktım hiçbirini beceremiyorum bari gazeteci olayım dedim.

 

Gazetecilik kolay iş. :)

 

Son Havadis Gazetesinde muhabir olarak 16 Nisan 1984'de işe başladım. İş kolay dedim ya o hızla iki yılı aşkın süre hiç izin yapmadan çalışmışım. Sonra da Günaydın Gazetesinde polis muhabiri olarak Beyoğlu bölgesinden sorumlu oldum. Bu kolay işi birkaç yıl boyunca da Taksim İlk Yardım Hastanesi, Beyoğlu Adliyesi, Beyoğlu Emniyet Amirliği gibi tuhaf bir şeytan üçgeninde uyuşturucu satıcıları, kullanıcıları, fahişeler, hırsız ve katillerin arasında yaptım. Haftalığım 25 liraydı. (Yuh, amma yaşlanmışım)

 

Sonra terfi (!) edip Büyük Adliyeye geçtim.

 

Göbeğim havacılıkla kesilmiş. Babam sivil havacıydı. Büyük adliyenin koridorlarından Atatürk Havalimanı'nın modern terminallerine geçince tamam dedim "Ben oldum"

 

1990 yılında 10 yıl boyunca çalışacağım Hürriyet gazetesine transfer oldum. Hayatımın hayaliydi o gazete. Ayıptır söylemesi manşete prim verilirdi o zamanlar da girdiğim ilk yıl her ay ben alıyorum diye kesilmişti. Valla ben Ertuğrul Özkök'ün yalancısıyım, bana öyle dediler, gerisini bilmem :)

 


Baktım gazetecilik itibarlı filan ama para kazanamıyorum, 2000 yılında Sabiha Gökçen Havaalanı kurucu ekibi arasında görev alıp masanın öbür tarafına yani halkla ilişkilere geçtim.

 

Nurcan Akad zamanında Akşam Gazetesi'ne 4 yıl boyunca hem havacılık hem de motosiklet sayfası hazırladım. 2004 yılında Onur Havayolları'nın Kurumsal İletişim Direktörü, 2017 yılında ise Pazarlama ve Kurumsal İletişim Başkanı oldum ve halen de sıkılmadan bu keyifli görevi yapıyorum.

 

Aralarda bir yerde kapanana kadar Forum Diplomatik Gazetesi'ne köşe yazdım. 2017'den itibaren 2018 sonuna kadar Aksi isimli "Edebiyat, mizah, felsefe" dergisine biyografi ve felsefe yazdım. Kekeme çocukluğuma inat 2009-2011 yılları arasında NTV radyoda Cumartesi günleri dostum, arkadaşım Oğuz Otay’la sunduğumuz "Havacılık Sohbet" programını şimdi Kafa Radyo'da Pazartesi akşamları 20.00’de "Sırası Gelmişken" adıyla gerçekleştiriyoruz. Kaçıranlar için tekrarını Pazar günleri 10.00’da yayınlıyoruz. Tamamını kaçıranlar için ana sayfaya bakın yahu, orada var işte.

2007'den 2019 sonunda kağıt medyaya kurban gittiği tarihe kadar da 12 yıl boyunca Motor On isimli motosiklet dergisine işin popüler felsefesine yönelik yazılar yazdım.

 

Lisede şiir yazar silerdim. Silmemeye karar verdiğim ilk şiirim "Sadece Şiir" dergisinin Ocak 2020 tarihli ikinci sayısında yayınlanıp itibar ettiğim insanlar tarafından beğenilince biraz mahçup olduğumu da kabul etmeliyim. Bu mahcubiyeti yenmek için şiire devam elbette.

 

Kariyer CV'im böyle sayılır.

Gelelim ruh halime :)

 

İkizler burcuyum ve yükselenim de ikizler. Tüm dengesizliğimin bu nedenle olduğu gerçeğini kimsenin yok saymasına izin vermem :D

Hayvanları severim.

Fotoğraf çekerim.

Motora binerim.

Yazarım.

Dalarım.

Uçarım.

 

Yuh, böyle yazınca da biraz fazla megalomani koktu ama mütevazılık edemedim kusura bakmayın ;)

Mutlu olmanın sırrını keşfetmiş bir adamım. İsteyen herkesle de bu sırrı paylaşırım ama önce kendinizden kurtulmanız lazım :)

Öperim

 

Bu arada benim arıza seviyemi merak edenler için de buyurunuz 2002 yılında yaptırdığım kişilik test analiz sonuçlarım. Metnin tamamı bir psikolog ekibin kendi kaleminden alınmıştır. 

 


MMPI, CTT, TAT, Stres Semptom checlist, Stresle Başa Çıkma Yöntemleri, RÖGÖ, uygulanmıştır. Görüşme ve uygulamaların sonuçları:

MMPI

L,F,K ölçeğinin tek ve birbirleri ile konfigürasyonu irdelendiğinde; Test alım tutumunuzun kendinizi olduğundan daha iyi gösterme çabası içinde olduğu ancak kendini olumlu değerlendirme ile eleştirme arasında sağlıklı denge kurabilen entelektüel yeteneği iyi, dışa dönük, insanlarla kolay kaynaşan, grup içinde üstün roller almak isteyen bir yapı gözlenmiştir.

 

MMPI da yer alan tek tek alanlara bakıldığında;

Hs; sorunlarla karşılaşıldığında psikosomatik yakınmaları kullanmayan

D; atak, neşeli, sorumluluk isteyen, bazı konularda dürtüsel (TAT bulgusu destekleyen), suçluluk duygularından uzak ilk bakışta olumlu izlenim bırakan

Hy; Günlük yaşantıda geleneksel ihtiyatlı ve uysal ancak diğer insanlara karşı güvensiz, sorunlara karşı gerçekçi, mantıklı ve tutarlı bir şekilde yaklaşan

Pd; Sıklıkla aile ilişkilerinde fırtınalı, öfke ve isyankar yönün varlığı, sorunlarla çok zorlandığında entellektüalizasyona ve kendi sıkıntıları için başkalarını suçlama eğilimi ve otorite figürlerine isyan gözlenebilir.

Mf; Maskülen tavırlara yönelik erkeksi seçimler, fiziksel cesaret ve güce önem verme (- hatta kolay fiziksel kavgaya yönelebilme) Öfke kontrolü var, rasgele fiziksel şiddet yok.

Pa; neşeli dengeli, düzenli,

Pt; İlgi alanı geniş, sorumluluk sahibi, başarıya statüye kabul görmeye önem veren, kendine güvenli,

Sc; Arkadaş canlısı uyumlu. Derin duygusal ilişkilerden kaçınan, kişiler arası ilişkilerde uyumlu, temkinli, geleneksel statü ve güç ile ilgili, aşırı kontrollü ve bunun etkisi ile açıkça rekabet getiren ortamlarda kendini aşırı eleştirme ve endişeli (bu tamamen zihnen)

Ma; kendinden hoşnut, sorunlara yaklaşımı pratik ve akılcı aile ilişkileri ve mutluluğu ile ilgilenen

Si; İnsanlarla kolay iletişime girebilen geniş çevreye sahip bir yapı gözlenmektedir.

 

Diğer uygulamalarla MMPI ve TAT birleştirildiğinde;

Sorunlarla karşılaştığında etkin başa çıkma yolları kullanıldığı, çok zorlanılan durumlarda Stres Semptomlarının öncelikle Zihinsel alan ve burada kendini olumsuz yönde değerlendirme ve performans anksiyetesine sebep olabileceği ve bunun ilişkilerine yansımaları ve beraberinde duygusal alana yığılmalarla karakterize olabileceği görülmektedir. Bu semptomları irdeleyip kendi stres düzeyinizin optimal veya olumsuz olduğunu bulabilirsiniz.

 

Mükemmeliyetçi yapı dikkati çekmekte ve kendini gereğinden fazla irdeleyen eleştiren yapı görülmekte diğer kişilerle olumlu ilişkiler kurmak için can atan her şeyi verirken az aldığını düşünen durum ebeveyn ilişkilerinde yaşanamayan duygusal yoksunluğu tamamlamaya yönelik olduğu gözlenmekte, sevgi ve ilgi son derece önemli sizin için, (bunu sözel daha iyi açıklayabilirim)

 

Genele bakıldığında oldukça olumlu bir profil ortaya çıkmaktadır.

2002 Nisan

-----------------------

(Aşağıdaki paragraf bana ait) :o)

İçerisinde bulunduğumuz 2020 yılında yukarıdaki; katıldığım katılmadığım kişilik tahlilime ek olarak hem daha uyumlu hem daha agresif olduğumu söyleyebilirim. Sevdiklerimi yanımda tutma, sevmediklerimi önüme geçirmeme mücadelem devam etmekte.

Biraz yorulduğumu söyleyebilirim ama sanırım model bu, yapacak bir şey yok. :o)