500 milyar tasarrufa DHMİ engeli.

500 milyar tasarrufa DHMİ engeli.

Geçtiğimiz aylarda Onur Air ve Pegasus Havayolları’nın Uçuş İşletme ve baş pilotlarından oluşan dört kişilik bir grup kafa kafaya vererek Türkiye üzerinde uçakların uçuş yollarını kısaltarak tüm ülke ekonomisine büyük bir tasarruf sağlayacak projeyi hayata geçirmek için düğmeye bastılar.

Hava Kuvvetleri Hava Savunma Dairesi’nden de yetkililerin bulunduğu bir toplantı Devlet Hava Meydanları İşletmesi huzurunda gerçekleştirildi. Çünkü, Türkiye’deki sivil hava ulaşımını Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı DHMİ koordine ediyor.

Pilotlar, sivil uçakların iki iç hat uçuş noktası arasındaki çıkış noktasından varış noktasına kadar geçilen mesafe içerisindeki köşe noktaları bir anlamda ovalleştirerek mesafe ve dolayısıyla yakıt, bakım, zaman tasarrufu anlamında büyük bir modeli ortaya koydular. Buna göre bilindik uçuş süreleri de yolcu açısından bir miktar daha kısalacaktı. Her şeyden önce dövizle alınan yüzlerce milyon dolarlık yakıttan tasarruf edilecekti.

Proje pişirildi ve toplantı gerçekleştirildi. Ancak benim anladığım kadarıyla DHMİ bu projeyi anlamadı.

Sonuç olarak DHMİ’den, mealen “Uçaklar direkt olarak gelince alçalamayacak ve bu defa da meydan üzerinde bekleme yapacaksınız. Bir şey değişmeyecek” şeklinde bir cevap geldi. Vallahi ben hiç şaşırmadım. DHMİ’yi yıllardır tanırım. Çok sevdiğim insanlar tanımışımdır içlerinde ama üzerine ölü toprağı serpilmiş, kurum kültürü bu kadar ilginç ve statik bir yer daha görmedim hayatımda.

Projeyi üreten Onur Air ve Pegasus’un pilotları sinirden tırnaklarını yiyedursun konu böylece buzdolabına kaldırılmış oldu.

Yahu bu adamlar Türkiye’nin en büyük iki havayolu şirketinin asker kökenli pilotları. Yani acaba meydanın üzerine gelince alçalmak gerektiğini bilmemeleri mümkün mü? Bunu atlamış olabilirler mi?

Eskiden beri Türkiye semalarındaki uçuş yollarının kısaltılabilir olduğu biliniyordu aslında. Konu DHMİ’ye iletildiğinde ise sürekli olarak “Askerler izin vermiyor. Tahditli bölgeler nedeniyle mümkün değil” cevabı alınıyordu. Oysa bu defa böyle bir sorun olmadığı ve yeni düzenlemenin askeri anlamda hava savunmamız bakımından bir sakınca teşkil etmediği de ortaya çıktı.

Peki benim merak ettiğim insan neden böyle bir projeyi reddeder? Nasıl olur da bu ülkede yaşayan herhangi birisi 300 milyon dolar yıllık tasarruf imkanını elinin tersiyle geri çevirir?

Şu anda bulunduğumuz noktada üç ihtimal var sadece.

Birincisi, projeyi üreten pilotlar bu işi beceremedi. Rüya görüp bunu ürettiler ama aslında havalimanına gelince alçalmak gerektiğini unuttular.

Yok, böyle değilse ikincisi, DHMİ yetkilileri bu projeyi anlamadı. Kalkılan meydandan yapılan çıkış noktası ile varış noktasını havalimanı pisti yani son nokta olarak anladılar. Aslında ikisi birbirinden farklı noktalar.

Üçüncüsü ise birisi bizi sabote ediyor. Yılda 300 milyon dolar daha parayı havaya savuralım diye özellikle bu projeye “Hayır” deniyor.

Şimdi ben bu sıralamadaki kendi ürettiğim ve başka ihtimal bulunmayan komplo teorilerinin bir ve üçüncüsüne inanmıyorum. Ancak ikincisi de ciddi bir algı eksikliği ve IQ sorunu olduğu sonucunu ortaya koyuyor ki buna da inanmaya gönlüm elvermiyor.

Yahu, yapmayın etmeyin. Şu projeyi adamakıllı bir inceleyin de sadece maddi değeri bile 300 milyon doları bulan tasarruf sağlayalım. Bu korkunç büyüklükteki parayı ekonomimize geri katalım ve insanlar havadaki kısa yollar sayesinde zaman kazansın.

Hepimiz de bu projeye imza koyanlara dua edelim.

Vallahi, ondan sonra “Niye bunu daha önceden yapmadınız?” diye sorarsam klavyem kırılsın.