Hayat 60'ından sonra başlar.

Hayat 60'ından sonra başlar.

Türkiye'nin en eski Harleycisi. Amerika'dan 2000 yılında sandık içerisinde paramparça alarak iki yılda kendi başına topladığı 1947 model bir Harley Davidson'a biniyor. 62 yaşında.

Birkaç ay önce Ankara üzerinden motosikletiyle İstanbul'a gelerek toplam 6 bin km. yaptı. Otel işletmecisi, mimar, restorasyon uzmanı, mekaniker, amatör kaptan, su kayağı şampiyonu. Hobileriyle mesleği iç içe geçmiş bir insan. 1975 yılında yırttığı Green Card'ını çöpe atıp ABD'den kalkıp Kıbrıs'a yerleşmiş. Sonrasında İstanbul'dan Girne'ye kendi restore ettiği tekneyi kullanarak gitmiş. Unvanları saymakla bitmiyor ama sorduğunuzda verdiği tek cevap var; "Emekliyim"

Asya Orhon'un motosiklet sevdası 1957 yılında bindiği ilk motorlu bisiklet ile yokuşların düzleştiğini görünce başlamış. Şu anda kendi tabiriyle hayallerinin motoru olan 1947 model 750 cc'lik bir Harley Davidson kullanıyor. Bu motosikleti internetten yaptığı araştırma sonrasında Kıbrıs'tan ABD'nin San Diego kentine giderek almış. Robert Kolej yıllarında hocasının 1928 model "Fabrique National Belgium" marka motorunu toplayarak okul sonuna kadar binen Asya Orhon'a mezuniyet töreninde herkese derece ödülleri dağıtılırken ona "Gerçek Motosiklet Mekanikeri" brövesi verilmiş. İşte onun anlatımından motosiklet yaşamı:

"Ankara'da Siyasal okurken Sağlık Bakanlığı hurdalığında az kullanılmış durumda bir sürü 1951 yılına ait 1200 cc. FL model motosiklet bulduk. En iyi dört taneyi aldık. Ayaktan debriyajlı bu motorları kimse kullanamadığından yeni durumda atılmıştı. Yıllarca bunu kullandım. Amerika'dan sonra 1975'de Kıbrıs'a geldim. Aradan geçen yıllardan sonra yeniden gerçek hobime döndüm. Motosiklete binmenin yaşı yoktur. Ben hala motorumu marş pedalına basarak çalıştırıyorum. Elektrikli marş takılabilecek olmasına rağmen orijinallik herşeyden önemli. Artık Dünyada benim gibi yaşlanan çok motorcu var. Ben 56 yaşımda baba oldum ve umuyorum kızım da çok seneler daha bineceğim bu motorda ehliyet alacak"

Kıbrıs'tan İstanbul'a
İnternet üzerinden tanıştığı arkadaşlarıyla buluşmak için her yıl birkaç kez İstanbul'a gelen Asya Orhon, geçen hafta kendisine H.O.G tarafından verilen onur plaketini aldı. Ertesi gün ise kendisinin de içinde bulunduğu yüz civarında Eva Club üyesi motosiklet tutkunuyla biraraya geleren Orhon, arkadaşlarına "Hayat 60'ından sonra başlar" felsefesini aşılıyor. Aynı zamanda Kıbrıs Rum Kesimi'nin Harleycilerini de KKTC'deki tek Türk temsilci olarak karşılayan Orhon, Harley Angels Nicosia tarafından onur üyesi yapılmış.

Ustadan öğütler

Asya Orhon'a göre motosiklet kullanırken trafikte seyretmenin uyulması gerekli birçok farklı kuralı var. Türkiye'nin Harley duayenine göre bilinçli binici için motosiklet keyif, bilinçsiz için ise ölüm aracıdır. Trafik ışığında durduğunuzda yolu tam olarak ortalamayıp arkadan gelene ani frenlemeler için yer bırakmak son derece önemli bir detay. Kask ve diğer koruyucu kıyafetlerin eksiksiz olarak giyilmesini artık tartışmıyor bile. Kamyon gibi ağır araçların vites düşürmelerine neden olmamak da trafiğin saygı kuralları içerisinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri. Ve en önemlisi ise güçlü motorların hızını otolara ispat etmenin saçmalığı. Bunun için tek ve kesin bir kuralı var; "Gidin pist yarışlarına katılın. Boyunuzun ölçüsünü orada alırlar"