Kediler ve köpekler.

Kediler ve köpekler.

Hayatımda geliştirmeye çalıştığım en önemli duygu empatidir. Kendimi aşıp, "Kedi ve köpek olsam motosikletler konusunda ne düşünür, nasıl davranırdım"dan hareketle aşağıdaki tezi tartışmalarınıza sunarım. Bu yazı motosiklet deneyimimden süzerek geliştirdiğim, hiçbir bilimsel açıklamayla bağdaşmayan tamamen sallama bir tespittir. Katılan katılır, katılmayanın "hadi len" deme hakkı her zaman vardır.

 

Kediler, onları evcilleştirdiğimiz ya da bizi evcilleştirerek kapağı yanımıza attıkları yıllardan beridir mutlu mesut yaşıyorlar. İstediğinde kendini sevdiren, istemediğinde tırnağı geçiren karakterlerinin son derece delikanlıca olduğunu kabul etmeliyiz. 

 

Sokakta yaşam özgürlük, restoranda masa kenarı haraç mekanı, evdeki yatak soba kenarı, kanape kenarları tırnak açma merkezi, perdeler antrenman detayı, halı ortası kafa bozulunca tuvalet, evin çocuğu sinir gelince tıslanacak rakip, sahip kucağı keyfe gelince mırıldanacak mekan, mutfak tezgahı aşırılacak yiyecek deposu ve mama elden, su damacanadan yaşarken bu fırsatını bulur bulmaz motosiklet üzerindeki cirit atmalar da ne demek? Sözüm sadece sokak kaplanlarına değil. Motorunu salonuna almış arkadaşımın kedisinin de en sevdiği mekanın birden bire sele üzeri olması gerçeğinden hareketle soruyorum; Allah'ın tüy yumağı, zorun nedir?


Ben söyleyeyim. Bunların kapağı biz insanoğluna attığı ilk yıllarda alayımız göçebeydik. Savaşlar ve iklimler nedeniyle neticede at üzerinde geçerdi ömrün çoğu. Bu dokuzcanlının en büyük korkularından biri de bir sabah uyandığında herkesin gitmiş olmasıydı muhtemelen. Genetik kod kırıntıları nedeniyle en sevdiği yerlerden biri halen sele üzeri. Aslında o yılların oturma odası gibi de varsayabiliriz. Yoksa bu deli manyağın fantazi mekanı olmak için pek de mantıklı bir mekan sayılmaz selenin iki karışlık alanı. 


Kuçular için ise durum biraz daha farklı. 
Bizden önce ekmeğini avlanarak çıkartıyordu elbette. İnsanın av artıklarıyla beslene beslene iyice çadır dibine yanaşmış ve bizimle takılmaya da bundan sonra başlamış olmalılar. Onu hiçbir zaman at üzerine almadık haliyle. O yıllarda bu cep köpeçiklerinin olmadığına eminim. Hayvanın genetiğiyle oynaya oynaya kedi ufağı enikleri biz mutasyonladık muhtemelen.

Kuyruğu dikip, iki araba tekerleğine işedikten sonra bölgeyi belirledi mi kendini avlanma sahasında sanıyor bu kuyruk sallantısı. Dağda mı, bağda mı, İstanbul'un göbeğinde ara sokakta mı gen hafızası hafif sulanınca karıştırıyor tabi. Sonra motosiklet görünce bölgesine impala yavrusu girmiş gibi salıyor haliyle.

Bulunduğu yerle senin hızını ayarlayıp buluşma noktasını kestirme yeteneği de bundan olsa gerek. Neyse ki altımızdaki motor bir impala gücünde değil de gazlayıp tüyebiliyoruz. Hiç öyle kedice bir ruh hali değil yani anlayacağın.

O yüzden evrimini tamamlamış köpekçikler sadece havlayıp efelik yaparken, birkaç bin kuşak daha saf kalmış sokak köpeği en dogal haliyle paralamaya atılıyor doğal olarak.


"Eee ne yapalım yani" diyen arkadaşım. Burada öngörülü bir tez sallıyorum. Varsa başka bir fikrin söyle biz de öğrenelim. Bilgi bilgidir, al kullanırsın bir gün. 30 derece açıdan niyeti bozdu mu nasıl hızlanıp fıyacağını hesaplar sen de kendi evrimini geçirirsin. Lazım olursa hatırla beni.

Aslında bugün, az önce önümde sinyali verince istediği şeride dalacağını zanneden danayı yazacaktım ama bir öküz için ne söylenebilir ki? 
O, bu ülke topraklarında evrimini hiçbir zaman tamamlayamadı. Sebepsiz ölümleri kader, erken kanserleri doğal, çöpü sokağa atmayı normal, sömürülmeyi hiyerarşi, sıraya dalmayı kurnazlık, yalakalığı kibarlık, inşallah demeyi dindarlık, aşırdıgı herşeyi hak gören bir canlı türü için ne anlatabilirim ki. Neanterdal olsa tipinden tanırsın ama bu kamufle yaratığı tespit etmenin bir yolu yok.

O yüzden yine ne varsa dört ayaklı pisilerle kuçularda var. Hiç değilse seleye işeyeceğini, gözüne kestirince bizi kovalayacağını biliyoruz. Akrabanız bile olsa uyanık olun bu insan kılıklı tiplere karşı. İki tırmık bir ısırıkla kurtaramazsınız, hayatınızın geri kalanını çalarlar da haberiniz olmaz alimallah.