Köprüden kaçak geçiş.

Köprüden kaçak geçiş.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalının muhabiri hareket halindeki otomobilin ön koltuğundan arkadaki kameraya doğru dönmüş heyecanla anons ediyor "Evet, sayın seyirciler trafik ekipleri şimdi köprüden kaçak geçen bir motosikletin peşindeler"! Muhabir nefes nefese. Sanki motosikleti kendisi koşarak yakalamak üzere. Sonraki karede bir motokurye "Param yoktu abi ondan geçtim" diyor. Bir başkasının cılız sesi birkaç saniyeyle montajlanmış; "Bu kadar pahalı olur mu, arabalarla aynı para"

İşin kolayına muhabirlik yaptığımız yıllarda biz de kaçtık. Haberin başarısını sayfadaki büyüklüğü ya da ana haberdeki uzunluğuyla değerlendiren muhabirin bu döngüsü editoryal bir kısırlık sorunudur. Tersi için emek, vakit ve üretkenlik gerekir; ne yazık ki üçünden de yoksunuz. Meslektaşımızın soramadığını biz dile getirelim: "Sayın Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanı. Niye köprü geçişlerinde motosikletlerden otomobillerle aynı para alınıyor. AB'ye koşarken bu spastik uygulamanın sorumlusu siz misiniz?"

Uygulamanın tüm özürlü durumuna rağmen köprü ücretini ödeyerek geçen çoğunluk motosiklet kullanıcıları bu gibi haberlere gülerek geçiyor. Ama ne var ki gariban motokuryeye kamera eşliğinde kesilen ceza kabağı da tüm motor kullanıcıların başına patlıyor.