Yolların Ferrari'si.

Yolların Ferrari'si.

Abartı memleketi Amerika motosikletin de dibini bulmaya çalışıyor. Neredeyse de ulaştı sayılır. Araba ağırlığına yakın, füze süratinde, estetik dehası cüzdan zararlıları imal ediyor Amerikalı mühendis ve tasarımcılar.

Daha fotoğrafını gördüğünüzde heyecanlanmaya başlıyorsunuz. Erkeklerde Cloudia Schiffer, bayanlarda ise George Clooney etkisi yapan bir makine. Mars'a altın aramaya giden olmazsa abartma dalında tartışmasız bu yüzyılın birincisi. İnsanın direkt olarak banka hesabıyla ilgili fikir veren nesne. Sürat ve aerodinamik ikilisinin birbirine bu kadar tezat olduğu bir araç. Yan yattığında yardım alınmadan yerden kaldırılamayacak bir cüsse. Her bir kilosu bir beygir tarafından çekilen güç abidesi. Dünyadaki petrol rezervlerini tüketmek için imal edilmiş bir motosiklet. Dünyanın standart olarak üretilen en büyük ve güçlü motosikleti olan Boss Hoss'dan bahsediyorum.


Daha onunla ilgili iki sayfa daha yazabilirim aslında. Elelam bunu bu kadar abartarak yaptıktan sonra ne var ki yazmasında. Aklına gelen en uç her türlü örneği taşıyabilen bir kamyon bu nasıl olsa. Hayallerine yetişmeye çalışan mühendislerin kandırdığı patronların fabrikasında üretilmiş, hem tuhaf hem de şaheser bir motosiklet Boss Hoss. 

Aslında buna bir motosiklet demek emsallerine haksızlık olur, roket olarak nitelendirsek daha doğru. V-8 motorunun hacmi 8 bin 200 cc. Azami hızı 400 km/saat. Ama güvenlik açısından Türkiye'ye getirilecek ya da getirilmiş olanlarda bu hızın 260 km/saat ile sınırlandırıldığı söyleniyor. Motosiklet severler açısından bir şehir efsanesine dönüştüğünden, Türkiye'ye getirilip getirilmediği hakkında kimsenin bir fikri yok. Belki bir zenginin garajında karlı günlerde parlatılıp karşısında puro içilen birkaç tane vardır ama en azından biz bilmiyoruz.

Ürkütücü ölçüler
Ön tekerleği 130/90/16 arka tekerleği ise 230/90/16 ölçülerine sahip bu azmanı her haliyle kontrol edebilmek son derece güç. Ağırlığı 594 kilo ve gücü tam tamına 502 HP, yani Türkçe tanımıyla 502 beygir. Bugün orta karar bir araba 80-130 HP güç üretiyor. 250 HP güce sahip arabası olanlar parmakla gösterilirken bunların tek ivmelenme rakipleri de formula yarışlarında gösteriliyor. V-8'lik motoru tahmin edildiği üzere Chevrolet marka.

Sürücünün bu motoru nasıl kullandığını bilmiyorum ama pek kolay olmasa gerek. Ön cam koysanız o sürate dayanacak bir aerodinamik yapabilmeniz mümkün değil. Zaten orijinalinde de cam bulunmuyor.

İnanılmaz sürat
Motorun kadranındaki sürat limiti 400 km./saat. Ancak benim şahsi fikrim bu motorun 400 km. sürat yapamayacağı yönünde. Birincisi böyle bir sürat varsa bile onu tamamlayacak yol bulabilmek mümkün değil. İkincisi ise bu tarz bir motorun rüzgara karşı o derece direnebileceğini sanmıyorum. O dirense bile üzerinde sürücü olarak nasıl bir yapışkanla tutunmak gerektiği hakkında bir fikre sahip değilim.

Crusier tipi bir motorla hangi şartlarda olursa olsun saatte 400 km yapmanın tek yolu kanımca uçaktan atlamakla mümkün olabilir. Sıfır yüz kilometre süratini ben buraya yazıp da erişilebilir hayallerinize limon sıkmayayım.

Gösteriş motoru
Ama eşe dosta gösterip o güce sahip olduğunuzu hissettirmenin adı da tadı da başka oluyor ki herhalde onbinlerce doları verip hayatınızda hiç kullanmayacağınız bir beşinci vites satın alıyorsunuz. Ama bir de şöyle bir gerçek var; olsa 10 milyon dolarım şahsen ben de salonun ortasına koyardım bir tane, sırf karşısında kahve içmek için. Ya da genel kanaat böyle olunca etrafa 10 milyon dolarım var görüntüsü vermek için biraz borçla da alınabilir belki. Ne bileyim ben, zorlamayın fazla, fotoğrafını her gördüğümde tuhaf uç duygulara sürükleniyorum zaten.  Nasıl olsa müşteri profili de sizle biz değiliz.