Motorda koruma ekipmanları.

Motorda koruma ekipmanları.

Geçen gün bir arkadaşla tokalaşıyordum. Ben elimi salladıkça onun montundaki dirsekliğin bir aşağı bir yukarı yalpalamasıyla aklıma geldi.

Neredeyse birçoğumuz koruma ekipmanları kullanıyoruz. (Bir kaza halinde başına geleceklerin farkında olup bilinçli olarak kullanmayanları tenzih ederim) Peki, kullandığımız ekipmanın kalitesi, işlevselliği hakkında ne seviyede bilgiliyiz.

"Korumalı mont" diye bir kavram var. İyi de korumadan korumaya, monttan monta da fark var. İki adet korumalı montum var. Kışlık olanla yazlık arasındaki fark Naim Süleymanoğlu'yla Mike Tyson arasındaki fark gibi. İkisi de kuvvetli ama.... :?

Korumalı montun;

1.Omuzlarında petler olmalı ve bunlar kişinin omuzuna göre olup oturmalı,

2.Dirseklerdekiler de dirsekle birlikte kolun bilek dahil dış yüzeyini hafif oval bir kavisle sarmalı ve kola rahatsız etmeyecek ama maksimum sıkılıkta olmalı. (Kimi montlarda ayrıca bantlarla sıkıştırdığımız gibi)

3.Sırtında, iki omuz arasından başlayıp bele doğru hafif açılı bir üçgen teşkil edecek şekilde olmalı ve herşeyden önemlisi bu mont vücuda oturmalı. (Bel kemeriyle sıkmalı)

4.Biraz abartıyor olmakla birlikte göğüsün iki yanına da belli oranda (fermuarın iki tarafında kalacak şekilde elbette) oturmalı.