Sonbahar mutsuzluğu.

Sonbahar mutsuzluğu.

Geçen yıl tam olarak bu günlerde süresi geçiyor diye Hadımköy TUV'den randevu alıp muayeneye gitmiştim. Trafik cezası çıktı, kös kös geri dönüp, cezayı yatırıp ertesi gün yine gittim. Bugünün işini sonraya bırakmamak gerek.
Yine numara al, sırada bekle, bir saat sonra görevli yüzüme sırıtıp "Bir yıl erken gelmişsiniz " dedi. Sevineyim mi, üzüleyim mi bilemeden, kendime kıza kıza yine kös kös geri dönmüştüm.

Bu yıl tedbirliyim. Ne de olsa bu yılın işini gelecek seneye bırakmamak gerek. Bir gün önceden yine Hadımköy'den randevu aldım. Tedbirliyim ya, sigortacı arkadaşımı arayıp "Olm ben anlamam bilgisayarda çıkıyor filan, karayolları sigortasının aslını hemen istiyorum" kaprisinden sonra aklıma geldi ki benim laci'nin fren balata ışığı yanıyordu bir süredir. K1200 GT'lerde imalat hatasıymış. Motoru sıfır aldığımdan beri birkaç kez bunun için servise gitti ama Alaman teknolojisi burada pörtlemiş, yapacak bir şey yok. Balata bitmeden, bitti ikazı veriyor alet.

Şimdi BMW'den randevu al, motoru götür bırak, sonra almaya git, zaten zamanım yetişmez, yakınlarda eskilerden bildiğim bir servis var, oraya gidip ikaz ışığını söndürtme planını uygulayacağım. Kararlıyım, bu yıl muayeneden geçmeme kimse engel olamaz, ben bile.

Muayene randevum akşam 17,30'da. Motoru sabahın körü daha usta gelmeden çırağa bırakıp çıktım. Öğlene doğru haber geldi ki meğer balatalar sahiden bitmiş. Eh bari değiştirteyim. Sorduk ki BMW'nin elinde balata yokmuş, zaten onun elinde ne var ben bunca yıldır anlamış değilim. Dert etmedim, teknoloji gelişti, "Başka takın abicim, sorun değil" özverisindin sonra saat 15,30'da motoru almaya gittim. Tedbirliyim, erkenden Hadımköy'de olup bu işi bu yıl sorunsuz halledeceğim.

Balatalar değişti ama ışık sönmüyor. Usta, kafadan arıza kabloyu çıkarttı ki ben her BMW'ye gittiğimde meğer kabloyu değiştirmek yerini tamir etmişler. Üzeri, macar salamı gibi tamir bantlarıyla sarılı. Açtık baktık yapılacak bir şey değil. Sorduk, ellerinde yenisi yok. Zaten ellerinde ne varsa, anlamadım ben. İstersen 60 Avrocuk veriyorsun 4 haftaya kadar kesin getiriyorlarmış. Bildiğin BMW yani.

Saat 16.30'da çıktım. Metrobüs yolu yapıyorlarmış, Allah'ım bir trafik, Hadımköy İstasyona girdiğimde saat 17.10 ama yetiştim. İyi ki erken çıkmışım. Fakat lanet alet sıra fişini vermek yerine "Randevu bulunamadı" diyor. İşlem yapan bankolardan birine yanlama yaklaşıp, alçak ses tonu, sevecen tavırla sordum. Arkadaş baktı, randevu yok. Ses tonumu yükseltip arızaya bağlamak üzereyim. Bir hışım telefondan randevu mailini bulup bankonun cam aralığından görevlinin burnuna beş santim kalaya kadar hızlı bir şekildi uzattım. Şaşı olmayı göze alıp ekrana odaklanan genç arkadaş geçen yılki gibi sırıtıp, "Beyefendi randevunuzu düne almışsınız" dedi. Telefonu sakince geri çekip kendim de baktım ki aynen öyle.

Kendimle hesaplaşağım ama orası müsait değil.

Görevli halime üzülmüş olmalı ki "Çağrı merkezini arayıp randevu isteyin belki verirler" diye de yol gösterdi. Uzatmayayım, telefondaki arkadaş son olarak "Başka arzunuz var mı?" dedi ama randevu veremiyor çünkü sistem doluymuş.

Aynı bankoya, aynı yandan yaklaşıp "Kendim ettim, kendim buldum ama garibana bir yardım" edasıyla başka şansım olup olmadığını sordum.
Silivri Kavaklı istasyonu hem randevusuz hem de 18.15'e kadar işlem yapıyormuş. Arkadaş bana şöyle yukarıdan aşağıya bir bakıp "Yetişirsiniz bence" dedi. Sürat potansiyelini gördü demek ki.
Ulan ben bu muayeneden geçeceğim, başka yolu yok.

Abartmadan gazlamama rağmen 18.05'de Silivrideydim. Burada da beceremezsem Edirne'ye kadar gideceğim, dert değil.
Sağ sinyali yak, solu yak, gidonu çevir, çık bahçede gazla sonra ani fren yap gibi şebelekliklerden sonra motor şasi no bulunamadı, kısa farlar aşağı gösteriyormuş. Canım laciyi hafif kusurlu olarak onayladılar. O da yaşlandı tabi biraz. Bu arada fren balata ışığı kimsenin umurunda değilmiş. Daha da kızdım niyeyse.

Sonra hafiften rahatlayıp sırıtmaye başladım. Ulan muayeneyi aldık mı ne?
Ruhsatı imzaladılar, hologram yapıştırdılar, merakla 30 civarında kozmetik soru sordular...... kiiiiii.... yau tarihi yanlış atmışsınız, muayene bugün bitiyor gibi. İki yıl sonrası yerinde bu yılın tarihi var.

Amir karalayıp paraf attı. Gözümün önüne her çevirmede polisin ruhsatı alıp önce o karalamaya sonra bana bakıp, şüpheleneceği geldi. Böyle olacağından eminim ama polis de artık bilgisayara bakıyormuş, öyle dedi oradaki amir.

Bu yazıyı tamamen BMW'ye kızacak şekilde yazacaktım ama baktım ki kendim dahil kızacak çok şey var vazgeçtim. Zaten sonbahar geldi mutsuzum, varmayın üstüme.