Sezon başı tavsiyeleri.

Sezon başı tavsiyeleri.

Bundan 13 yıl önce altı kişilik bir arkadaş grubuyla Köln’e gidip motosiklet mağazalarından alışveriş yapmış ve adam başı küçük bir sırt çantasıyla gittiğimiz yerden 20 büyük hurçla dönmüştük. 9 Euro’ya Hein Geriche motor pantolonu bulmuş, 99 Euro’ya muhteşem bir deri takım almıştım. Kasklar 150 Euro civarındaydı. Türkiye’deki arkadaşlarımıza da bolca eksik gedik toparlamıştık. Özellikle Louis isimli mağazanın fiyatlarını neredeyse ezbere bilirim. O yıl aldığım takımların neredeyse hepsini halen kullanıyorum.

Geçen ay Almanya’da uzun bir süre geçirdim. Aynı zamanda Dortmund’daki Motosiklet Ekipmanları Fuarı’na da gittim. Son yıllarda orantısız biçimde artan fiyatlar iyice çıldırdı. Orta karar bir kask 500-600 Euro civarında. Zaten yok ama güzel bir takım bulsan 1000 Euro’dan aşağıya değil. Eldivenler 100 Euro’dan başlıyor.

Louis’in hiç değiştirmediği motosiklet örtüsü 2006’da 9 Euro idi şimdi 59 Euro. Yani aradaki fark öyle enflasyonla filan açıklanacak gibi değil. Sektöre her zaman güzel ürünler sunan Hein Geriche ise kapandı gitti. Almanya’da Polo ile Louis’in tekeli devam ediyor.

İşin tuhafı fuarda da tekil imalatçılar bile rakamlarda uçmuş durumda. Yani Euro’nun TL karşısındaki yüksekliğine bakarak pahalandı demiyorum, Euro olarak rakamlar fırlamış durumda. İndirimler sembolik.

Kask üretemiyoruz maalesef ama Türk malı çok güzel kıyafetler var. Başta Rider Denim olmak üzere Harley mağazalarında satılan tam markasını bilmiyorum ama renk renk yazlık ve kışlık kamuflaj pantolonlar da muhteşem. Yeşilköy WOW otelin yanındaki mağazada bulabilirsiniz mesela.

Böyle yazılar yazmama ben de alışık değilim, genelde işin mental yönüyle ilgili paylaşımlarda bulunmayı tercih ediyorum ama kardeşim 6 bin liraya elbise mi olur yahu. Balistik kıyafet sanki mübarek. Öyle ahım şahım bir teknoloji de geliştirmiş değiller. Şık desen o da değil. Zaten Dainese’in haricinde bu işin teknolojisiyle çok uğraşan marka da yok.

Amerika’da da fiyatlar benzer şekilde sıçradı. Sanırım motosiklet sektörü Dünya’da aynı ivmeyle büyüyor. Bunu fırsat bilen yan üreticiler de gazı iyice açmış durumda.

Sezon başı tavsiyelerine bir de kask önerisi ekleyeyim. Size bir marka öneremem. Ama kask almadan önce www.sharp.dft.gov.ukadresinden alacağınız kaskın eziyet testlerine tabi tutulmuş yıldız istatistiklerine bakabilirsiniz. Bin Euro üzeri bazı kasklar bence sınıfta kalmışken bazı birkaç yüz Euro’luk olanlar çok başarılı. O yüzden bir markanın imajına kapılıp çuvalla para bayılmayın. Öncesinde bu siteyi ziyaret etmenizi öneririm. Neredeyse her marka var sayılır.

Evet, bu aydan sonra tatlı su motorcuları başta olmak üzere büyük çoğunluk olarak yollardayız. Unutmayın; motosiklet tehlikeli bir araçtır ve keyifle, güvenle sürülmesi gerekir. Gereksiz adrenalin üretmek için makas atmak, tek teker, kadran deneme vs yerine “Bungee Jumping” öneriyorum. O birkaç bin Euro’luk kıyafetler sizi ancak bir yumurtanın peçeteye sarılması kadar koruyabilir, bunu unutmayın. Motor bakımlarını da atlamayın. Bakımsızlık nedeniyle kaybedeceğin birkaç saniye masa başı birkaç saniyesi değildir, hatırlayın.