Dangalak!

Dangalak!

Özçekim yaparken uçurumdan düşmüş birisi. Çok üzücü. Yani olacak iş değil. Hayat, kader şöyle bir şeydir; elinde olan, kontrolü sende bulunan eylemler için en doğru, optimum, efektif yöntemleri seçersin, kalanı için yaşama teslim olursun. Bunlar arasında da mutlu ve başarılı olmaya, eğlenmeye çalışırsın. Bu kadar da basittir.

 

Arada bir risk alırsın. Aldığın riskin muhtemel kazanç kayıp ikileminde bir matematik sonucu olmalıdır. Klozete düşürdüğün bir lira için dönüp düşünmezsin bile. Ama telefonu düşürdüysen durum farklı olur haliyle. Veya etrafa hava atmak için bir kayanın tepesine çıkıp ölüm riski almazsın. Göze aldığın tehlikeye değmez çünkü. Aptallık cesaret değildir.

 

İnsanlar seni aldığın tehlikenin büyüklüğüne bakarak değerlendirebilir bazen. Stratosferden Dünyaya atlayabilirsin, bu takdir görebilir. Ama bunu günlük kıyafetle yapmaya kalkmazsın değil mi? O zaman adı aptallık olur çünkü.

 

Motosiklete binmekle paraşütle atlamak da tehlike heyecan ikilisi arasında birbirine benzerdir aslında. Paraşütle atlamadan önce karar verirsin. Yer eğitimlerini alırsın, ekipmanı kullanmayı öğrenirsin, teorik bilgiler bitince pratiklerle başlarsın. Ama hiçbir zaman yedek paraşütü almadan atlamazsın. Bu cesurca değil aptalca olur.

 

Peki kardeşim o zaman motosiklete adam gibi ekipmanı kuşanmadan neden binersin? Bunun bir cesaret olduğunu sanıyorsan değil, düpedüz aptallıktır. Başkalarının giyinip kuşandığı kıyafetleri giymiyor olmak seni daha cesur değil sadece daha aptal yapar. Çünkü ikiniz de motosiklete binmek için bir cesaret göstermişsinizdir zaten ama sen bunu layığıyla yerine getirmeyerek bu cesaretini aptallık mertebesine taşıyorsun, olmaz.

 

Her yıl bu aylarda benzer yazılar yazıyorum. Elbette tüm motosiklet camiasının yollara çıkmadan beni okuyup öyle marşa basmasını beklemiyorum ama her geçen gün yollardaki dangalak sayısı artıyor.

 

Her canlı kendini korur ve kollar. İnsan risk aldıkça buna karşılık önlem de alır. Bunun matematiği de böyle işler. Güvence, insanın en önemli duygularından biridir. Atak olmakla endişeli olmak arasındaki denge normal hayattır. Bu uçlardan birine kaymak mutsuzluk ve hatta ciddi sorun ve riskler getirir, değmez. İnsanoğlu sigorta kavramını bunun için icat etti mesela.

 

Cahillik mutluluk getirir derler ama asıl mutluluğu getiren kocaman bir bütünün dengesidir. Bilgili olmakla başlar her şey. Aklını kullanırsın, kendini mutlu etmenin yollarını seni rahatsız etmeyecek değerler üzerinden bulmaya çalışırsın. Yani para bulmak için banka soyma demeye çalışıyorum.

 

Mutlu olmak için motosiklete binme riskini göze aldıysan kendini bu riske karşılık fiziki güvence altına alacak önlemlerini de almalısın.

 

Ben de biliyorum kasksız motosiklet sürmenin çok keyifli olduğunu. İncecik bir tişörtün ılık rüzgarla üzerimde savrulmasının hissini. Bunları bilemeyecek kadar aptal olduğumuzu düşünmüyorsun değil mi?

 

Kusura bakmazsan bir şey söyleyeceğim; biz aptal değiliz ama sen dangalaksın “Akılsız, düşüncesiz” anlamına gelen bu kelime kadar yakışanını bulamadım.

 

Alındın mı?

 

E dangalaksın ama alınma.